95176
Kategoriler

Türk, ‘Pırlantaya olan ilgi artıyor’

Vatandaşın pırlantaya olan ilgisinin günden güne arttığını kaydeden Vizyon Kuyumcu Sahibi Osman Türk, “Eskiden evlenme teklifi normal bir tektaş ile yapılırken şimdi ise pırlantasız evlenme teklifinin eksik kaldığını, belirtti. Türk, Pırlanta dünyada nadir bulunan bir taş olduğunu, Sıcak soğuk ve şiddete karşı dayanıklılık gösterdiği için pırlantanın eşlere hayatlarında tüm zorluklara karşı beraber dayanma gücü taşıdığına inanıldığını söyledi.Aynı zamanda bir bayanın gelinlikten sonra saklayabileceği çocuklarına hatıra bırakacağı  bir takı olduğunu belirtirken Türk lirası karşısında da değer kaybetmeyen, eşsiz bir takı olduğunu söyledi. Sn Türk, tasarruf özelliği olmamasına rağmen altın karşısında dolar fiyatının aşağı inmesi ile birlikte dolara endeksli olan fiyatı alınabilecek seviyede kalmasına neden oldu. Böylelikle pırlanta cazibesini koruyor” dedi.

 

BÜTÜN PIRLANTA TAŞLARI BİRBİRİNDEN FARKLIDIR
Türk, “Bilinen en sert madenlerden biri olup aynı zamanda çok ta değerlidir. Karbon elementinin zamanla modifikasyona uğramasıyla yani başkalaşmasıyla oluşur. Halk arasında elmas ve pırlanta farklı taş olarak bilinse de aslında pırlanta; elmas madeninin farklı bir kesim şeklinde meydana gelir. Pırlanta öyle bir ziynet eşyasıdır ki, şu ana kadar kesilmiş, kesilmekte olan veya henüz kesilmemiş bütün taşlar birbirinden farklıdır. Tıpkı insanlardaki parmak izi gibi. Pırlanta'nın birçok kesim biçimi vardır. Yuvarlak, prenses, markiz, baget, oval, asshcer, cushion, damla ve kalp en yaygın kesim biçimleridir” diye belirtti.

 

PIRLANTANIN BELİRLEYİCİ ÖZELLİKLERİ
Osman Türk, “Bir pırlantanın değeri doğada ne kadar nadir bulunduğuna, fiyatı ise dört özelliğine bağlıdır. Çıplak gözle bakıldığında aynı görünse de hiçbir pırlanta diğerinin aynısı değildir. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatının neden farklı olduğu 4C bilgilerine bağlıdır” diye kaydetti. Sertifikasız pırlanta alınmaması konusunda tükecileri uyaran Türk, “Altın onsundaki artışa da değindi, “Düğün sezonuna denk gelen ABD ve İran’ın savaş senaryoları ABD Merkez Bankası’nın faiz açıklaması ile dünya da altının ons fiyatını 1416 dolar seviyesine kadar çıkardı. Düğün yapacaklar kara kara düşünmeye başladı. Buruk ve borç batağında düğün yapmaya hazırlanan düğün sahipleri bir tarafta düşünürken. Takı takacaklarda bu düşünceden nasibini alıyor” diye ifade etti.

Özet
:
Vizyon Kuyumcu Sahibi Osman Türk evlilik tekliflerinin olmazsa olmazı haline gelen pırlanta yüzüğe karşı ilginin her geçen gün arttığını belirtti.
Türk, ‘Pırlantaya olan ilgi artıyor’
X